Repositooriumid
Valmis õppematerjali võiks jagada ka teistele huvilistele, kes saaksid seda oma õppeprotsessis või lihtsalt eneseharimiseks kasutada. Selleks, et õppematerjalid oleksid kergesti leitavad ja võimalusel taaskasutatavad, paigutatakse neid õppematerjalide repositooriumitesse. Eestis on enamlevinud repositooriumid Koolielu õppevara (alus- ja üldharidusasutustele) ning HITSA Innovatsioonikeskuse repositoorium (kutse- ja kõrgharidusasutustele). Materjali lisamiseks repositooriumi on vaja vastavasse keskkonda luua konto. HITSA Innovatsioonikeskuse repositooriumisse saab sisse logida ID-kaardi abil, Koolielus - kasutajanime- ja parooliga. Materjali lisamisel täidatakse metaandmete leht, kus märgitakse ära kõik vajalikud metaaanded e. materjali kirjeldavad andmed, mis aitavad materjali otsida ja leida just seda, mida otsitakse. Metaandmeteks on tavaliselt: autor, pealkiri, loomise kuupäev, materjali tüüp, sihtrühm, maht, olulised märksõnad, mis avavad materjali teemat jms. Vt ekraanivideo Koolielu õppevara lisamisest siin.
Koolielu õppevara puhul vaatab materjali peale selle lisamist üle ainemoderaator, kes otsustab, kas materjal on avaldamiskõlbulik. Seejärel muutub materjal kõigile otsitavaks ja avalikuks. Kutse- ja kõrgkoolide repositooriumis materjale üle ei vaadata ja see mutub kohe avalikuks.
Autoriõugus ja materjali kasutustingimused
Enne materjali lisamist repositooriumisse, tuleb mõelda ka sellele, millistel tingimustel võivad teised huvilised seda materjali kasutada. Reeglina on repositooriumites võimalik materjalile määrata ka selle kasutuslitsents e. luba ning valida saab tavaliselt Creative Commons (CC) litsentside seast. Tutvu CC litsentside ja nende kirjeldustega siin.
NB! Õppematerjalide avalikustamisel, nii nagu ka väljatöötamisel, tuleb järgida autoriõiguse põhimõtteid. Avalikustada võib ainult neid materjale, mille autoriõigused kuuluvad materjali autorile. Teiste autorite teoste kasutamisel on, vastavalt litsentsi tüübile, viidatud autorile või saadud temalt luba materjali või selle osa avalikustamiseks. Kui teie materjalis on sisuosi, mis on teiste autorite looming ja nende õigused on kaitstud (©), siis ei või te seda Creative Commons litsentsiga avaldada.
Kui olete jõudnud selgusele, millist litsentsi oma materjali külge panete, tuleb vastav kirje või litsentsikujutis (pilt või embed-kood) lisada ka otse materjali peale või sisse. Materjali litsenseerida ja sealt vastavat märki kopeerida saab Creative Commons koduleheküljel: http://creativecommons.org/choose/ . Seal tuleb vastata küsimustele, mis puudutavat materjali kasutustingimusi ja teile genereeritakse sobiv litsentsi märk ja embed-kood. Soovitav on lisada ka muud andmed, mida on küsitud (oma nimi, materjali pealkirir, veebiaadress, asutuse veebiaadress jms). Kui olete lisanud sobiva litsentsi märgi materjalile, on selle kasutamistingimused alati nähtavad ka peale materjali allalaadimist repositooriumist ja selle taaskasutamisel.
Näide täispikast litsentsimärgist koos kirjeldusega, mis on lisatud siia embed-koodina:

Google rakendused õppetöös by Veronika Rogalevitš is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Based on a work at http://bit.ly/1n3OYK1.
Kui materjal on esitatud veebilehena, saab litsentsi kopeerida embed-koodina ja istutada materjali sisse. Kui on tegemist pildi, video, esitluse, pdf-faili vms-ga, saab antud teksti ja pildimärki lihtsalt kopeerida ja kleepida nt tiitellehe lõppu, jalusesse vm sobivasse kohta. Näide.
Tutvu ka ekraanivideoga litsentsi valimisest ja kopeerimisest:
Lisaks võib tutvuda ka Ingrid Maadvere poolt loodud materjalidega autoriõiguste, CC litsentside ja CC litsentsiga kaitstud õppematerjalide otsimisvõimaluste kohta siin. Materjalis leidub ohtralt praktilisi näpunäiteid ja videojuhiseid, mis on kindlasti abiks paljudele õpetajatele.
No comments:
Post a Comment