Sunday, February 28, 2016
Lõputöö
Kirjutan lõputööna
õppematerjali tänavakunsti kujunemisloost. Materjal on mõeldud õpetajatele, et
nad saaksid kerge vaevaga omandada akuraatsed teadmised tänavakunsti ja grafiti
ajaloo, tekkepõhjuste ja tehnikate kohta. Magistritöö õppematerjali proovimise
ajal olen konsulteerinud mitmete eesti kunstiõpetajatega, kellel kõigil on
ilmnenud huvi tänavakunsti õpetamise vastu. Konkreetse teabekogumi puudumisel
on kõik õpetajad otsinud iseseisvalt informatsiooni tänavakunsti ja grafiti
kohta. Sisukaid raamatuid antud teemade kohta leidub vähe ning kõik on
võõrkeelsed, (v.a. „Haiguste ravi. Kontrollitud.“) Internetis leviva info
tõelisus on aga küsitav. Selleks, et vähendada õpetaja ajakulu teabe otsimisel
ja võimaldada talle ligipääs akuraatsele informatsioonile, on õppematerjal
tänavakunsti kujunemisloost antud kunstivormist huvitatud õpetajale suureks
abiks.
Õppematerjal on
juba valmis ning õpetajad on seda proovinud. Ainukesed tehnilised elemendid,
mida materjali kasutamiseks läheb vaja, on projektor slaidiesitluse näitamiseks
ja arvuti selleks, et õpetajal oleks ligipääs materjalile. Loomulikult on vaja,
et arvutisse oleks alla laetud ka programm, mis võimaldab avada pdf. faile
(Adobe või Foxit). Materjal sisaldab ka mõndasid videoid, mille näitamiseks
peab samuti olema Interneti ühendus. Ilmselt soovib aineõpetaja, kes materjali
kasutab, ka lisamaterjale õpilastele näidata. Selleks on tal samuti vaja
ligipääsu Internetti, kuigi ideaalis võiks klass minna tänavakunsti ikka
sellesse keskkonda vaatama, kuhu kunstnik on ta loonud.
Ainuke e-lahendus,
mida on materjali levitamiseks vaja, on Internet ja mingi keskkond, kuhu pärast
töö valmimist see üles laadida. Minu juhendaja on soovitanud õppematerjal
laadida pärast valmimist üles Õpetajate Lehele (www.opleht.ee).
Selleks tuleb mul kirjutada lehele õppematerjali tutvustav artikkel ja materjal
üles laadida.
Friday, February 19, 2016
Kirjelda oma arvutikasutusharjumusi. Kujutle, kuidas seoses oma tulevase tööga hakkad e-vahendeid kasutama. Mida tahaksid veel juurde õppida?
Arvuti kasutamine
on tänapäeval osa iga kodaniku igapäevaelust – soovib ta seda või mitte. Mina olen
terve elu arvutit kasutanud sotsialiseerumise ja info kogumise eesmärgil. Arvutimänge
ma ei mängi – mul pole selleks otseselt ajalist võimalust tekkinud ja kui ka
tekib vaba hetk, siis eelistan seda kõige muu kui ekraani vahtimise peale
kulutada. Tegelikult selline suhe arvuti ja tehnoloogia kasutamisega mul ongi –
eriti mulle see ei meeldi just silmade väsimise tõttu. Teinekord igatsen aegu,
kui kirjutati kõik käsitsi või kirjutusmasinal ja inimestel olid silmad terved.
Võiksin muidugi ka tänapäeval vaid paberil kirjutada, kuid tuleb tõdeda, et
arvutis kirjutades jõuab kordi kiiremini mõtted kirja panna.
Lisaks meili
lugemisele teen arvutis tööd: kasutan kirjutamisprogrammi Word ja esitluste
tegemisel Powerpointi. Kuna ma ei ole suurem Internetis surfaja, siis ei ole ma
ka avastanud erinevaid platvorme, mis lubavad luua huvitavaid esitlusi vms. Meile
on koolis erinevaid lehekülgi küll tutvustatud, kuid eelistan kasutada endale
tuttavaid programme ja mitte raisata aega uute programmide õppimisele. Minu slaidiesitlused
on alati tehtud Powerpointis ja on seega kujunduselt ilmselt lihtsamad kui nt
Prezis. Usun, et minu suuline esitlus, mis käib slaidide kõrvale, on aga
piisavalt kaasahaarav, et hoida kuulajate tähelepanu. Väärtustangi pigem
inimese pärisoskusi suhtlemisel kui arvuti kasutamisel.
Kunstiõpetajana leian,
et käeline tegevus on äärmiselt oluline ja arendav. Seega olen õpetajana pigem
vanakooli tüüpi ja väldin kunsti- ja käsitöötundides tehnoloogia kasutamist.
Photoshopi vastu olen alati huvi tundnud ning selle ka üsna selgeks saanud. Kindlasti soovin tulevikus Photoshopi võimalusi veel enam avastada ja tutvuda ka Illustratori programmiga.
Wednesday, February 17, 2016
Kirjelda oma arvutikasutusharjumusi. Kujutle, kuidas seoses oma tulevase tööga hakkad e-vahendeid kasutama. Mida tahaksid veel juurde õppida?
Kati
Kasutan igapäevaselt arvutit. Lugedes teiste postitusi selgub, et nad kasutavad aktiivselt Google Docsi. Pean märkima, et mina pole Google Docsi fänn või pole seda lihtsalt avastanud. Google Docs on tõesti hea, et erinevaid arvuteid kasutades on sinu dokumendid alati kättesaadavad. Mina eelisiatan või olen lihtsalt mugav ja kannan oma arvutit kaasas või saadan vajamineva oma e-mailile või hoiustan dokumente mälupulgal, mida alati kaasas kannan.
Esitluste tegemiseks kasutan Powerponti ja prezi.com. Viimast olen hakanud viimase aastaga rohkem kasutama, kuna sellel on nii palju erinevaid ja huvitavaid võimalusi ja lahendusi ning kindlasti on õpilastel seda põnevam jälgida. Samuti on see internetist kergesti kättesaadav.
Huvitavate ideede leidmiseks kasutasin algselt tumblri, kuid see muutus kuidagi igavaks või isegi ebapraktiliseks, siis avastasin pinteresti. Erinevate teemade otsimisel nii õppetööks kui ka vaba aja sisustamiseks kasutan pinteresti. Sealt saab kõike: huvitavaid ideid, õpetusi, õpetus videoid, jälgida erinevate riikide kunstiõpetajaid ja jagada nendega ideid, jne.Samuti iga huvitav leid viib veel huvitama leiu juurde.
Õppetöös kasutan ka palju youtube, näidates õpilastele lühikesi videoid, seostada neid õpitavaga, tekitada klassis arutelusid. Samuti on youtubis palju õppevideoid, millest saab ka ise õppida.
Pilditöötlemisteks olen kasutanud photoshopi, rohkem picmonkey.com - seda ei pea allalaadima saab internetis teha, seda programmi saaks kindlasti ka õppetöös õpilastega kasutada, näiteks mõne disaini ülesande juures.
Lisaks olen kasutanud crossword labs-i, kus saab koostada õppetööks ristsõnu, sõnarägastike ning salvestada neid PDF-na või wordi dokumendina, mida hiljem saab omanäolisemaks muuta.
Suhtlemiseks kasutan facebooki, hotmaili ja skype´i, viimast vähem. Facebook on kiire viis infot edastada, saab moodustada gruppe ja grupi vestlusi seoses näiteks õppetööga. Ning enamustel on nutitelefonid, mis on ühenduses facebookiga, kui pole arvutit siis sõnum/vestlus jõuab igal ajal ikka kohale. Hotmaili kasutan pigem ametlike kirjade vahetamiseks. Skype toimub videosuhtlus perekonnaga.
Kevadel tutvusime refleksiooni aine raames põgusalt programmiga kahoot!, seda programmi tahaks rohkem uurida, proovida ja kindlasti tulevikus ka õppetöös kasutada. Hetkel ei oska rohkem konkreetseid näiteid tuua. Kuid olen alati avatud uuele ja huvitavale.
Monday, February 15, 2016
Mina arvutikasutajana
Olen üpris aktiivne arvutikasutaja ning ei kujutaks oma tööd-tegemisi ilma selle abita ette. Näiteks Google Docs on minu jaoks juba pikka aega oluline abiline olnud, kuna kasutan töö tegemiseks tihti erinevaid arvuteid ning selle abil on kõik olulised dokumendid igalt poolt kättesaadavad. Hindan väga ka võimalust dokumente teistega jagada ja ühiselt muuta. Presentatsioonide tegemiseks olen viimasel ajal kasutanud ainult Prezi veebipõhist programmi, sest see on võrreldes PowerPointi ja muude sarnaste esitlusprogrammidega palju kaasaegsem ja võimaldab koostada põnevama visuaaliga esitlusi. Lisaks saab esitluse ajal mugavalt ringi navigeerida. Kindlasti kasutan seda varianti ka edasi, aga olen avatud ka uutele põnevatele võimalustele.
Kuna minu jaoks on õpilastele koostatud jaotusmaterjalide välimus oluline, siis näiteks töölehtede kujundamiseks olen kasutanud ka Adobe Illustratorit ja Photoshopi, sest üldiselt on Microsoft Wordi ja OpenOffice programmides minu jaoks piiratud võimalused. Mulle pakub huvi Photoshopi-laadne Pixlr.com ning oleksin väga rõõmus, kui leiduks ka mõni veebipõhine Illustratori analoog. Vabavaralistest kujundusprogrammidest olen uurinud ka Gimp-i, kuid selle keerukus on mind senimaani pigem ärritanud. Kuna paljudes koolides on Gimp olemas, siis loodan tulevikus selle programmiga rohkem sõbraks saada.
Tahaksin tulevikus kindlasti õpilastele arvutigraafikat (eriti just fototöötlust ja plakatikujundust) tutvustada ja loodan leida lihtsaid, kuid võimalusterohkeid programme. Õpilastega kasutamiseks oleks tore leida ka lihtsamaid animatsiooni ja mängude tegemise võimalusi. Tänapäeval on aktuaalne ka videotöötlus, kuna on täiesti võimalik näiteks YouTube-s elatist teenida. Tean, et noortele oleks kindlasti huvitav katsetada ka 3D-graafika programmidega. Üldhariduskooli õpetajana oleks oluline leida just sellised programmid või veebipõhised võimalused, mis oleksid tasuta ja nõuaksid võimalikult vähe pingutust. Niisiis unistan kõrgelt. :)
Olen juba pikemat aega soovinud endale blogilaadset lehekülge koostada, milles oleks koos minu kunstnikuportfoolio ja õpetajamaterjalid. Antud kursuse raames loodan sellega alustada. Tahaksin oma magistritöö raames koostatavaid õppematerjale internetis kättesaadavaks ja kiiresti leitavaks teha ning lisada blogisse õpetajatöö ajal kogunevaid ülesandeid ja nende näidiseid. Olen Bloggerit varem kasutanud, kuid mitte kuigi süvenenult. Loodan rohkem avastada selle võimalusi ja tutvuda ka muude sarnaste lehekülgedega (nt Tumblr, Weebly, Wordpress) ja leida endale sobiva.
Kuna minu jaoks on õpilastele koostatud jaotusmaterjalide välimus oluline, siis näiteks töölehtede kujundamiseks olen kasutanud ka Adobe Illustratorit ja Photoshopi, sest üldiselt on Microsoft Wordi ja OpenOffice programmides minu jaoks piiratud võimalused. Mulle pakub huvi Photoshopi-laadne Pixlr.com ning oleksin väga rõõmus, kui leiduks ka mõni veebipõhine Illustratori analoog. Vabavaralistest kujundusprogrammidest olen uurinud ka Gimp-i, kuid selle keerukus on mind senimaani pigem ärritanud. Kuna paljudes koolides on Gimp olemas, siis loodan tulevikus selle programmiga rohkem sõbraks saada.
Tahaksin tulevikus kindlasti õpilastele arvutigraafikat (eriti just fototöötlust ja plakatikujundust) tutvustada ja loodan leida lihtsaid, kuid võimalusterohkeid programme. Õpilastega kasutamiseks oleks tore leida ka lihtsamaid animatsiooni ja mängude tegemise võimalusi. Tänapäeval on aktuaalne ka videotöötlus, kuna on täiesti võimalik näiteks YouTube-s elatist teenida. Tean, et noortele oleks kindlasti huvitav katsetada ka 3D-graafika programmidega. Üldhariduskooli õpetajana oleks oluline leida just sellised programmid või veebipõhised võimalused, mis oleksid tasuta ja nõuaksid võimalikult vähe pingutust. Niisiis unistan kõrgelt. :)
Olen juba pikemat aega soovinud endale blogilaadset lehekülge koostada, milles oleks koos minu kunstnikuportfoolio ja õpetajamaterjalid. Antud kursuse raames loodan sellega alustada. Tahaksin oma magistritöö raames koostatavaid õppematerjale internetis kättesaadavaks ja kiiresti leitavaks teha ning lisada blogisse õpetajatöö ajal kogunevaid ülesandeid ja nende näidiseid. Olen Bloggerit varem kasutanud, kuid mitte kuigi süvenenult. Loodan rohkem avastada selle võimalusi ja tutvuda ka muude sarnaste lehekülgedega (nt Tumblr, Weebly, Wordpress) ja leida endale sobiva.
Friday, February 12, 2016
Kirjelda oma arvutikasutusharjumusi. Kujutle, kuidas seoses oma tulevase tööga hakkad e-vahendeid kasutama. Mida tahaksid veel juurde õppida?
Diana
Kasutan google drive igapäevaselt (google slides, google docs). Hoian enamike enda dokumentidest seal, et mul oleks neile ligipääs eri arvuteid kasutades. Praegu plaanin seda varianti ka edasi kasutada. Tundide jaoks valmistan slaide erinevates kohtades: google slaidides, prezis, powerpoindis. Inspiratsiooni ja materjali otsimisel kasutan google pildiotsinguid ning pinteresti. Tihti näitan ka õpilastele youtubest videosid, prezit kasutades lisan videod otse keskkonda. Rohkem tahaksin proovida nt kahoot! kasutamist või muid aktiivõppele suunatud keskkondi.
Nii ise õppimiseks kui õpilastele õpetamiseks olen vahel kasutanud memrise/khanacademy/anki-laadseid lehti, aga praegusel hetkel ei ole pikalt neid kasutanud. Mõnikord kasutan õppematerjalide veebilehti, nii, et olen teinud endale lausa kasutaja. Tegelikkuses on teiste õppematerjalide kasutamine jäänud pigem ühekordseks.
Suhtlemiseks kasutan facebook´i, gmail´i, slack´i ja skype´i. Mingis mõttes on igal keskkonnal oma otstarve ehk facebookis on kõige kiiremini ja kõigiga võimalik ühendust saada. Gmailis toimub pigem ametlik suhtlus. Slack´is toimub grupisuhtlus ning see on konsentreeritum kui facebooki grupi suhtluse võimalused. Minu jaoks on skype´i eesmärk videosuhtlus (tean, et on võimalus see fb-kiga ühendada, aga ei ole seda teinud).
Huvitav avastus oli pixlr.com, mida kindlasti veel uurin edasi ja võtan kasutusele. Olen tunnetanud pidevalt probleemi, et mida teha kui muud programmis ei ole kättesaadavad. Samuti on see ka tunnis kasutamiseks ideaalne ning ei nõua õpilastelt kontode tegemist.
Avastusi tuleb aja jooksul kogu aeg juurde.
Diana
Kasutan google drive igapäevaselt (google slides, google docs). Hoian enamike enda dokumentidest seal, et mul oleks neile ligipääs eri arvuteid kasutades. Praegu plaanin seda varianti ka edasi kasutada. Tundide jaoks valmistan slaide erinevates kohtades: google slaidides, prezis, powerpoindis. Inspiratsiooni ja materjali otsimisel kasutan google pildiotsinguid ning pinteresti. Tihti näitan ka õpilastele youtubest videosid, prezit kasutades lisan videod otse keskkonda. Rohkem tahaksin proovida nt kahoot! kasutamist või muid aktiivõppele suunatud keskkondi.
Nii ise õppimiseks kui õpilastele õpetamiseks olen vahel kasutanud memrise/khanacademy/anki-laadseid lehti, aga praegusel hetkel ei ole pikalt neid kasutanud. Mõnikord kasutan õppematerjalide veebilehti, nii, et olen teinud endale lausa kasutaja. Tegelikkuses on teiste õppematerjalide kasutamine jäänud pigem ühekordseks.
Suhtlemiseks kasutan facebook´i, gmail´i, slack´i ja skype´i. Mingis mõttes on igal keskkonnal oma otstarve ehk facebookis on kõige kiiremini ja kõigiga võimalik ühendust saada. Gmailis toimub pigem ametlik suhtlus. Slack´is toimub grupisuhtlus ning see on konsentreeritum kui facebooki grupi suhtluse võimalused. Minu jaoks on skype´i eesmärk videosuhtlus (tean, et on võimalus see fb-kiga ühendada, aga ei ole seda teinud).
Huvitav avastus oli pixlr.com, mida kindlasti veel uurin edasi ja võtan kasutusele. Olen tunnetanud pidevalt probleemi, et mida teha kui muud programmis ei ole kättesaadavad. Samuti on see ka tunnis kasutamiseks ideaalne ning ei nõua õpilastelt kontode tegemist.
Avastusi tuleb aja jooksul kogu aeg juurde.
Subscribe to:
Posts (Atom)